dziecko
Dzieci

Swobodna zabawa a rozwój

Swobodna zabawa znakomicie wpływa na możliwość rozwoju dzieci. To podstawa zdobywania doświadczeń, nie tylko czerpania radości i poznawania kolegów. 

Według psychologii zabawa to charakteryzująca się dużą aktywnością czynność. Jest ona bezinteresowna, spontaniczna, dobrowolna, a jej celem jest odczuwanie radości, swobody i przyjemności. Towarzyszą jej różne pozytywne emocje. 

Rodzaje zabawy są różne, ale wśród najmłodszych są to czynności zwykle spontaniczne. Zabawa bez zasad wprowadzonych przez dorosłych, swobodna i spontaniczna ma dla maluchów ogromne znaczenie. To nie tylko przyjemność, gdyż zabawa może wpłynąć na rozwój dziecka, jego charakter i postępowanie.

Okazuje się, że dzieci, które w dzieciństwie nie bawiły się, w dodatku były ofiarami przemocy w rodzinie, częściej trafiały do aresztu i miały problemy z prawem. Dzieci często się bawiące, lepiej się rozwijały, miały lepszą pamięć i umiejętność koncentracji, uczyły się wyrażać emocje i panować nad nimi, umiały ułożyć relacje z innymi dziećmi.

Jakie jeszcze korzyści dziecko czerpie ze swobodnej zabawy? Przede wszystkim ćwiczy sprawność ruchową i precyzję, rozładowuje napięcie, zdobywa wiedzę o świecie, poznaje nowych kolegów i uczy się nawiązywać przyjaźnie, ćwiczy postrzeganie oraz pamięć, umie oddzielić fikcję od rzeczywistości, a także spala kalorie. 

Wymyślanie zabaw pobudza też kreatywność i pomysłowość dziecka, uczy kontrolować emocje, kształtować różne role społeczne itd. Warto pozwolić dziecku na swobodną zabawę, a nawet do niej zachęcać, gdyż obecnie jego uwagę skupia tablet i laptop. Wyznacz jedynie limit czasowy, aby była też pora na naukę i pracę domową.

Można mu pomóc w wymyślaniu zabaw, pozwolić malcowi na spontaniczność – to zaprocentuje w przyszłości. Swoją pomoc ogranicz jednak do minimum i pozwól mu na kreatywność – zwykle właśnie wtedy powstają najlepsze pomysły. 

Ewelina, foto: yohoprashant / Pixabay