Program Aktywnych Społeczności

 

Wszyscy Święci na blokowiskach
Czy znają swoich sąsiadów? Albo czy mają potrzebę bliskości z człowie­kiem zza ściany? Jego łóżko znajduje się 30 centymetrów od ich łóżka. Czy to wiedzą?

Żółtodzioby ocalić od zapomnienia
Dotychczas za bramę podwórka przy ulicy Warszawskiej 5 mało kto za-glądał. A potem nagle zajrzał ‒ upcykling. Przedwojenna kamienica z czerwonej cegły wyglądała na opuszczoną i za­pomnianą. No dobrze, czasem zaglądali tu pasjonaci historii lub miłośnicy trunków z procentami. Do lata 2012 roku.

 
czerwiec
13 '16

Miód - płynne złoto

Honorata Kmita

Honorata Kmita

Miód ważny dla zdrowia - to zdanie przekazywali już sobie ludzie w czasach starożytnych. Zanim zaczęto produkować cukier z trzciny cukrowej czy później z buraka cukrowego, był on jedyną słodką przyprawą. Stosowano go na różne choroby, a także wierzono, że zapewnia długowieczność.      Dzisiaj naukowcy udowodnili, że wszystkie zalety miodu przekazywane z pokolenia na pokolenie, nie były tworem wyobraźni. Okazało się, że rzeczywiście  zawiera on, choć w niewielkich ilościach, wiele witamin, substancji mineralnych, enzymów, białek, aminokwasów, które odgrywają ważną rolę w przemianach metabolicznych zachodzących w naszym organizmie.
To płynne złoto jest lekiem, mającym właściwości bakteriobójcze, wzmacniającym odporność, regenerującym i pomagającym w leczeniu wielu chorób.      W zależności od surowca, z którego powstaje, rozróżniamy:- miody kwiatowe,- miody spadziowe,- miody mieszane (spadziowo-kwiatowe)
Miody kwiatowe pochodzą z nektaru różnych gatunków roślin, jak np. miód akacjowy, rzepakowy, wrzosowy, mniszkowy, koniczynowy.     Do produkcji miodów spadziowych pszczoły wykorzystują  słodką ciecz, pojawiająca się latem w postaci kropel na igłach i gałązkach świerka, modrzewia i jodły oraz lipy lub klonu.         Miód (sprawdź ofertę firmy apis) w 75% składa się z węglowodanów. Podstawowymi cukrami zawartymi w miodzie są fruktoza i glukoza. Mówi się, że cukier to biała śmierć, a jednak miód uważa się za zdrowy przysmak. Dlaczego? Dzięki zawartości fruktozy. Im więcej fruktozy dostaje się do krwiobiegu, tym wolniej docierają do niego inne węglowodany. Poziom cukru po spożyciu fruktozy podnosi się wolniej, trzustka nie jest obciążona i  dzięki czemu organizm dłużej zachowuje energię. Dlatego na przykład sportowcy bardzo chętnie sięgają po miód. Osoby odchudzające się również powinny włączyć go do swojej diety, ponieważ ma korzystny wpływ na metabolizm, a dając uczucie sytości, hamuje napady wilczego głodu.
Miód ma korzystne działanie również na organizm osób starszych, zwiększając w ich organizmie poziom niezbędnych witamin, aminokwasów i innych pierwiastków, których ilość z wiekiem maleje.     Miód jest też ważny dla rekonwalescentów, gdyż umożliwia dostarczenie organizmowi znacznej ilości kalorii bez obciążania układu pokarmowego.       Co jeszcze  znajdziemy w miodzie? Wapń - podstawowy budulec kości, magnez, który przeciwdziała nadciśnieniu, poza tym żelazo, mangan i miedź.      Witaminy z grupy B, których jest dużo w miodzie wrzosowym, wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.      Bardzo ważnymi składnikami miodu  są sód i potas. Oba te pierwiastki wpływają na prawidłowe przewodzenie impulsów między komórkami nerwowymi.          Aby naprawdę mieć pewność, że miód jest dobry i że będziemy mogli korzystać z jego wartości odżywczych, powinniśmy kupować wyłącznie miód naturalny i najlepiej od sprawdzonego pszczelarza. Na naklejce na słoiku zawsze powinien znajdować się adres pszczelarza, miejsce zbioru i informacje o roślinach, z jakich był on zbierany.

zdrowie
uroda
lekarstwa

frazy kluczowe: zdrowie, uroda, lekarstwa


Komentarze internautów

Twoja opinia na ten temat jest dla nas bardzo ważna. Podziel się ze mną swoją opinią w tym temacie.

Twój pseudonim:

Twoja opinia:
 

Warto zobaczyć

Biznes, Różne, Polityka, Informacje, zegarki, Dom, Hobby

Piszą na tym blogu

Waldemar Mazur, Honorata Kmita, Karolina Jarosz

Archiwum

Październik 2018, Lipiec 2018, Maj 2018, Styczeń 2018, Październik 2017, Sierpień 2017, Maj 2017, Listopad 2017, Lipiec 2017, Kwiecień 2017, Czerwiec 2016, Maj 2016, Październik 2015, Październik 2014, Marzec 2014, Maj 2014, Kwiecień 2014