Pies
Podróże

Gdzie podróżować z psem?

Zastanawiasz się nad krótkim urlopem, ale nie wiesz, gdzie się wybrać, aby móc zabrać psa ze sobą? Wbrew pozorom miejsc przyjaznych zwierzakom jest wiele, ale możesz też zostawić go w hotelu dla psów i kotów.

Jak najbardziej możliwy jest urlop z psem, mimo że nie wszędzie. Wiele zależy też od jego rasy – są hotele akceptujące jedynie małe psy, które zmieścisz w torebce! Przede wszystkim określ kierunek, który chcesz obrać, np. morze, góry, jezioro?

Wspólne podróżowanie po Polsce

Wspólny urlop nie musi być utrapieniem, jeśli Twój zwierzak jest dobrze ułożony. Taki wypad będzie obfitował w dobre wspomnienia, ale potrzebujesz planu, aby przygotować siebie i psa. Jedną z zasad jest socjalizacja pupila. Jeśli jednak nie jest on przyzwyczajony do wyjazdów wakacyjnych, obecności innych ludzi i psów wokół, możesz rozważyć też inną opcję – wyjechać na kilka dni, zostawiając go w hotelu dla psów.

Wyjazd z psem to dobry pomysł na aktywny wypoczynek. Wiele zależy co prawda od rasy pupila, ale wiele psiaków uwielbia zabawę, bieganie po lesie, pływanie itd. Czuje się swobodnie i może spożytkować swoją energię.

Przygotuj psa do podróży

Pies potrzebuje przygód, zabawy i towarzystwa. Czworonogi lubią nowe miejsca, poznawanie świata wraz z ludźmi. Warto go przygotować do towarzyszenia nam w różnych miejscach, aby nie zostawiać go w domu lub hotelu. Najlepiej zacząć od szczeniaka, bo będzie po prostu najłatwiej. Starsze psy mają już swoje nawyki. Socjalizacja jest niezwykle istotna, aby wyjazd okazał się frajdą dla Was obojga.

Zabieraj go zatem do samochodu, pociągu, tramwaju, aby poznawał różne środki komunikacji i transportu. Jeśli pies nie jest przyzwyczajony do tłumu, np. stacje kolejowe mogą wywołać w nim stres. Zabierz go tutaj przy okazji spaceru, aby poznał takie miejsce, oswoił się z tłumem i hałasem, a podczas Waszej podróży będzie spokojniejszy.

Co zrobić z psem, jeśli nie możesz go zabrać ze sobą?

Jeśli jednak nie masz możliwości zabrać psiaka ze sobą na urlop, możesz zostawić go u rodziny albo znajomych. Taka opcja jednak też nie zawsze wchodzi w grę – innym rozwiązaniem jest hotel dla psów i kotów. Dla zwierzaka każda rozłąka to stres i niepokój, dlatego od małego musisz go tego przyzwyczajać – nie może wpadać w panikę.

Warto jednak wcześniej poznać właścicieli, zobaczyć miejsce, sprawdzić warunki itd. Pamiętaj jednak, aby rozsądnie wybrać obiekt – nie może to być przypadkowa decyzja. Ważny jest też zakres usług, ew. opłaty dodatkowe (np. za mycie, strzyżenie itp.). Jeśli psiak wcześniej pozna to miejsce, łatwiej mu będzie znieść rozłąkę. W dobrym hotelu ma zapewnioną odpowiednią opiekę, jedzenie, zabawę i towarzystwo.

L.K. / pixabay / neet1004