Program Aktywnych Społeczności

 

Wszyscy Święci na blokowiskach
Czy znają swoich sąsiadów? Albo czy mają potrzebę bliskości z człowie­kiem zza ściany? Jego łóżko znajduje się 30 centymetrów od ich łóżka. Czy to wiedzą?

Żółtodzioby ocalić od zapomnienia
Dotychczas za bramę podwórka przy ulicy Warszawskiej 5 mało kto za-glądał. A potem nagle zajrzał ‒ upcykling. Przedwojenna kamienica z czerwonej cegły wyglądała na opuszczoną i za­pomnianą. No dobrze, czasem zaglądali tu pasjonaci historii lub miłośnicy trunków z procentami. Do lata 2012 roku.

 
maj
30 '17

Co nieco o obróbce metali

Honorata Kmita

Honorata Kmita

Obróbka metali to istotna część przemysłu polskiego. Polega na dopasowywaniu wielkich elementów metalowych do potrzeb, nadawaniu im odpowiednich kształtów jak również zmianę ich właściwości chemicznych oraz fizycznych. Wyróżnić można kilka metod obróbki metali:
obróbka skrawaniem,
obróbka plastyczna,
obróbka cieplna,
obróbka chemiczna metali,
obróbka cieplno-chemiczna.

Odbywa się to przy pomocy zaawansowanych technicznie maszyn. Współcześnie w większości są one sterowane komputerowo, przez co precyzja wykonania znacząco wzrasta. Również techniki wykonywania poszczególnych czynności są znacznie bardziej zaawansowane, używa się w tym celu ciekawych i co ważne w wielu przypadkach, bezpiecznych dla środowiska oraz człowieka metod.

Gratowanie to metoda wykorzystywana w obróbce skrawaniem, która polega na usunięciu nierówności oraz wygładzeniu krawędzi ciętego metalu. Ma to na celu poprawienie estetyki jak również ograniczenie ryzyka skaleczenia ciała.

Gratowanie potrzebne jest głównie przy technice skrawania z użyciem ostrzy. Jednakże do skrawania metali coraz częściej wykorzystuje się takie metody pracy jak cięcie wodą lub laserem. Cięcie wodą polega na użyciu strumienia wody z drobinkami trącymi, jak piasek pod ogromnym ciśnieniem do przecinania metalu. Laser sterowany jest komputerowo, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania oraz poprawia standardy bhp.

Obie te metody są stosunkowo nowe i sprawiają, że miejsce cięcia jest idealnie równe. Dzięki temu praca przy obróbce metali jest jeszcze bardziej precyzyjna. Maszyny, które wykonują cięcie wodą i laserem są drogie, lecz przemysłowcy decydują się na ich zakup ponieważ dzięki temu nie trzeba martwić się gratowaniem jak również nie powstają odpady w postaci wiórów. Dzięki temu miejsce pracy jest czystsze, cały proces przebiega znacznie szybciej oraz nie ma strat w materiałach. Nie potrzeba również wykorzystywać tak wiele maszyn jak do tej pory.

różne
biznes
produkcja
przemysł

frazy kluczowe: różne, biznes, produkcja, przemysł


Komentarze internautów

Twoja opinia na ten temat jest dla nas bardzo ważna. Podziel się ze mną swoją opinią w tym temacie.

Twój pseudonim:

Twoja opinia:
 

Warto zobaczyć

Biznes, Różne, Polityka, Informacje, zegarki, Dom, Hobby

Piszą na tym blogu

Honorata Kmita, Waldemar Mazur, Karolina Jarosz

Archiwum

Lipiec 2018, Maj 2018, Styczeń 2018, Październik 2017, Sierpień 2017, Maj 2017, Listopad 2017, Lipiec 2017, Kwiecień 2017, Czerwiec 2016, Maj 2016, Październik 2015, Październik 2014, Marzec 2014, Maj 2014, Kwiecień 2014